SURREY AT LEAMIINGTON
Updated 17th September
SURREY Leamington Results 2017.pdf
Adobe Acrobat document [306.0 KB]

SURREY AT LEAMINGTON 2017

COMP/PLAYERS

DATE

ROUND

RESULT

FAMILY PAIRS

Debbie & Charlie Souter (WEYBRIDGE)

Debbie & Charlie are Semi-Finalists

 

 

Sat 5th Aug

Sun 6th Aug

 

Qtr F

Semi

 Finals

 

WON 24-15

LOST 13-22

JUNIOR SINGLES

A -  Emily Chadwick (STOKE PARK)

B – Olivia Skilton (EGHAM)

 

 

Sun 6th Aug

Sun 6th Aug

 

1st

1st

 

LOST 12-21

LOST 11-21

SENIOR PAIRS

Carolyne Stevens & Janet Robins (MILFORD) (Lost to eventual National winners from Hampshire)

 

 

Sun 6th Aug

Mon 7th Aug

 

 

1st

Last 16

 

WON 25-8

LOST 23-26

FOURS

C – S Patel, T Orriss, M Vandrau and M Smith (SUTTON)

B – B J Bell, L Lofty, S Browning & J Huntingford (WEST END)

 

A – D Moores, E Anderson, S Maylin & D Souter (SOUTHEY)

 

 

           SOUTHEY ARE NATIONAL

           RUNNERS-UP

 

 

Mon 7th Aug

 

Tues 8th Aug

 

 

Tues 8th Aug

Tues 8th Aug

Wed 9th Aug

Wed 9th Aug

Thu 10 Aug

 

Prelim

 

1st

 

 

1st

2nd

Last 16

Qtr F

Semi

 Finals

 

FINALS

 

LOST 17-20

 

LOST 7-28

 

 

WON 20-19

WON 25-16

WON 24-12

WON 19-17

 

WON 23-14

 

LOST 14-19

BE CHAMPION OF CHAMPIONS

Pauline Clark (EGHAM)

 

Wed 9th Aug

 

Last 16

Qtr  F

 

WON 21-10

LOST 15-21

4 WOOD SINGLES

C – Margaret Brookbank (SUPREME)

B – Sharmishta Patel (SUTTON)

 

A – Di Double (SUPREME)

 

Thu 10th Aug

Fri 11th Aug

 

Fri 11th Aug

 

Prelim

1st

 

1st

2nd

 

LOST 19-21

LOST 8-21

 

WON 21-11

LOST 6-21

SENIOR SINGLES

Sheila Seddon (MILFORD)

 

SHEILA SEDDON IS SEMIFINALIST

 

Sat 12th Aug

 

Sun 13 Aug

1st

2nd

Qtr F

Semi

Finals

WON 21-7

WON 21-20

WON 21-13

 

LOST 4-21

TRIPLES

C - Margaret Gordon, Ann Brown & Sheila Cable (PURLEY BURY)

 

B– Jackie Wilson, Pauline Worrall & Carolyn Lythgoe (CAMBERLEY)

 

A – Kelly Jenkins, Debbie Seward & Pam Garden (EGHAM)

 

Sun 13 Aug

 

 

Mon 14 Aug

 

 

Mon 14 Aug

 

Prelim

 

 

1st

 

 

1st

2nd

 

LOST 8-23

 

 

LOST 15-22

 

 

WON 22-17

LOST 10-19

2 WOOD SINGLES

C - Margaret Smith (SUTTON)

 

B - Margaret Brookbank (SUPREME)

 

 

A - Di Double (SUPREME)

 

 

Tue 15th Aug

 

Tue 15th Aug

 

 

Tue 15th Aug

 

1st

 

Prelim

1st

 

1st

 

LOST 9-18

 

WON 15-12

LOST 15-16

 

LOST 4-17

PAIRS

A – Judy Morris & Veronica Pickering

(NEWDIGATE)

 

 

C - Sheila Seddon & Zoe Hollins (MILFORD)

 

B– Caroline Duarte & Shan Maylin (SOUTHEY)

 

Wed 16 Aug Thu 17th Aug

 

 

Wed 16 Aug

Thu 17th Aug

 

Thu 17th Aug

 

Prelim

1st

2nd

 

Early 1

2nd

 

1st

 

WON 27-17

WON 22-18

LOST 10-20

 

WON 20-10

LOST 14-18

 

LOST 11-19

JUNIOR PAIRS

Emily Chadwick (STOKE PARK) and Chelsea Brady (TONGHAM)

 

Sat 19th Aug

 

1st

 

LOST 3-36

SENIOR FOURS

Ruth Newbury, Anne Blewett, Zoe Hollins, Carolyne Stevens (MILFORD)

 

 

Wed 23 Aug

Thu 24 Aug

 

1st

Last 16

Qtr Final

 

WON 18-16

WON 26-22

LOST 13-26

 

MIXED PAIRS

Debbie Souter & Mark Bishopp (WEYBRIDGE)

WEYBRIDGE ARE SEMIFINALISTS

(Lost to eventual National winners from Worcestershire)

 

Fri 25th Aug

Sat 26th Aug

 

Last 16

Qtr F

Semi

Finals

 

WON 24-11

WON 20-17

 

LOST 12-22

MIXED FOURS

Shirley Heard, Diana McDonagh, Mike McDonagh, Gary Stevens  (CHEAM)

 

Fri 1st Sep

 9:30am

 

Last 16

 

LOST 6-27

TONY ALLCOCK

SUTTON (Ted Barrow, Pat Bourne, Carol McGrail, Sharmishta Patel, Steve Shanley, Jo Smith. Margaret Smith, Colin Wilkins)

SUTTON ARE FINALISTS

 

 

By 6th Aug

Sat Sep 2nd 

Sun Sep 3rd

 

Sun Sep 3rd

 

Last 16

Qtr F

Semi  F

 

Final

 

WON 46-24

WON 42-25

WON 46-24

 

LOST 36-46

TOP CLUB

SUTTON

 

SUTTON ARE SEMI-FINALISTS

 

By 24th Aug

By 5th Sept

16th Sept

17th Sept

Rd 1

Rd 2

Qtr F

Semi

Final

WON 4-0

WON 3-1

WON 80-66

LOST

       72-74

 

 

 

 

 

SURREY NATIONAL RESULTS 2017 - MISC

ROUND

DATE PLAYED

OPPOSITION

RESULT

JOHNS TROPHY 10 Points for Win and 2 Points for each Rink Won

Game 1   

3rd JUNE

MIDDLESEX (Away)

WON 119(2)-108(4)

14 Points

Game 2

10th JUNE

SUSSEX  (Home)

WON 133(4)-87(2)

18 Points

Game 3

1st JULY

HAMPSHIRE (Away)

WON 115(3)-107(3)

16 Points

Game 4

8th JULY

ISLE OF WIGHT (Home)

WON 128(5)-89(1)

20 Points

Regional Qtr

15th JULY

KENT (Neutral)

LOST 108 – 115

WALKER CUP

Prelim  Round

28th MAY

MIDDLESEX (Home)

WON 39 – 30

1st Round

25th JUNE

HAMPSHIRE (Home)

WON 52 – 18

2nd Round

16TH JULY

OXFORDSHIRE (Old Coulsdon)

WON 37 – 31

Qtr Final

16TH JULY

KENT (Old Cousldon)

LOST 36-38

AMY ROSE

1st Round

2nd Round

 

Quarter Finals

 

Semi Finals

 

SURREY ARE SEMIFINALISTS

2nd SEPT

 

 

3rd SEPT

SOMERSET A

HERTFORDSHIRE

 

WILTSHIRE

 

DEVONSHIRE

(Leamington)

WON 38 – 29

WON 32 – 26

 

WON 33 – 24

 

LOST 28-32