2019 leamington Results

NATIONAL RESULTS 2019x.pdf
Adobe Acrobat document [166.0 KB]

SURREY NATIONAL RESULTS 2019

(WELL DONE to all reaching Leamington)

COMP/PLAYERS

DATE

ROUND

RESULT

FAMILY PAIRS-

No Surrey Ladies Left in our Area

3 Aug 2pm

Qtr F

-

JUNIOR SINGLES

A – Rebecca Fey (EGHAM)

4 Aug 9:30

4 Aug 2pm

4 Aug 4:30

1st

2nd

Last 16

WON 21-10

WON 21-17

LOST 7-21

B – Ava Karenth (BLETCHINGLEY)

4 Aug 11am

1st

LOST 12-21

SENIOR PAIRS

Pam Garden & Angela Davies (EGHAM)

4 Aug 9:30

1st

LOST 9-21

FOURS

B – Margaret Brookbank, Kate Capon, Jacqui Waterman & Di Double (SUPREME)

5 Aug 2pm

6 Aug 9:30

Prelim

1st

WON 24-16

LOST 11-17

A – Sharmishta Patel, Teresa Orris, Maureen Vandrau & Margaret Smith (SUTTON)

5 Aug 2pm

6 Aug 2pm

1st

2nd

WON 27-10

LOST 8-26

C – Linda Ball, Linda Gallagher, Jane Sanders & Janet White (PURLEY LADIES)

6 Aug 9:30

1st

LOST 14-21

BE CHAMPION OF CHAMPIONS

Carol McGrail (SUTTON)

LOST to Trophy winner Ellen Falkner

7 Aug 10:30am

Last 16

LOST 13-21

4 WOOD SINGLES

A – Sheila Seddon (MILFORD)

8 Aug 2pm

Prelim

LOST 15-21

B – Kate Capon (SUPREME)

9 Aug 9:30

9 Aug 12:30

1st

2nd

WON 21-18

LOST 15-21

C – Debbie Souter (SOUTHEY)

 

 *** QUARTERFINALIST  ****

9 Aug 9:30

9 Aug 12:30

9 Aug 3pm

10 Aug 9:30

1st

2nd

Last 16

Qtr F

WON 21-16

WON 21-17

WON 21-16

LOST 10-21

SENIOR SINGLES

Carol McGrail (SUTTON)

10 Aug 12:30

1st

LOST 17-21

SUTTON WINSON TROPHY

Rebecca Fey (EGHAM) 

11 Aug

Session 1

Last 32

LOST

1-2 sets

SUTTON WINSON PLATE

Liam Cockwell (Dorset) and Ellie Payne (EGHAM)  LOST to finalists from Somerset and Yorkshire

11 Aug

Session 2

Last 16

LOST

0-2 sets

TRIPLES

B - Jackie Wilson, Pauline Worrall & Carolyn Lythgoe (CAMBERLEY)

11 Aug 2pm

12 Aug 9:30

12 Aug 2pm

Prelim

1st

2nd

WON 20-4

WON 19-6

LOST 19-20

A – Margaret Brookbank Kate Capon & Di Double (SUPREME)

12 Aug 9:30

12 Aug 2pm

13 Aug 9:30

1st

2nd

Last 16

WON 24-7

WON 25-20

LOST 10-22

C – Sharmishta Patel, Maureen Vandrau & Margaret Smith (SUTTON)

 

 

***  FINALISTS ***

12 Aug 9:30

12 Aug 2pm

13 Aug 9:30

13 Aug 2pm

 

 

14 Aug 9:30

 

14 Aug 3:30pm

1st

2nd

Last 16

Qtr F

 

Semi Finals

 

 

FINAL

WON 22-7

WON 20-15

WON 19-17

WON 18-10

 

 

WON 18-12

 

 

LOST 11-12

2 WOOD SINGLES

B – Stephanie Crates (SUTTON)

13 Aug 2pm

Prelim

LOST 9-16

C – Jacqui Waterman (SUPREME)

13 Aug 3:30

1st

LOST 7-17

A – Margaret Brookbank (SUPREME)

13 Aug 3:30

14 Aug 10:00

14 Aug 11:30

1st

2nd

Last 16

WON 17-15

WON 17-4

LOST 4-18

PAIRS

C – Rachel Winter & Debbie Seward (EGHAM)

14 Aug 2pm

Prelim

LOST 18-19

A– Liz Anderson & Debbie Souter (SOUTHEY)

15 Aug 9:30am

1st

LOST 15-27

B – Pam Stuttard & Elizabeth Fry (PURLEY LADIES)

14 Aug 2pm

15 Aug 2pm

1st

2nd

WON 21-19

LOST 14-21

JUNIOR PAIRS

Yasmina Hasan (GODALMING) & Chelsea Brady (MILFORD)

17 Aug 1pm

1st

LOST 17-18

SENIOR FOURS

Jackie Cornwell, Lorna Kilpatrick, Mary Green and Sylvia Jones (EMBER)

Lost to finalists from Sussex

21 Aug 9:30

22 Aug 9:30am

1st

2nd (Last 16)

WON 18-9

LOST 17-18

MIXED PAIRS

Simon Clarke (OLD COULSDON)

and Gemma Barnett (CHEAM)

23 Aug 2pm

Last 16

LOST 20-22

MIXED FOURS

Janet Robins Ruth Newbury, David Sheppard (MILFORD) & Eamon O’Flynn (CRANLEIGH)

LOST to Winners from Gloucestershire

30 Aug 9:30am

Last 16

LOST 8-31

TONY ALLCOCK TROPHY

CAMBERLEY

 

 

**** WINNERS*******

31 Aug 2pm

1st Sep 9:30

 

 

1st Sep 2pm

Qtr F

Semi Finals

 

FINALS

WON 32-30

WON 39-33

 

 

WON 42-36

 

TOP CLUB

Sutton won by 1 shot against Egham to represent Surrey

LOST to Eventual Winners from Kings BC who also won the title in 2018

 

14 Sep 1:30pm

 

Qtr F

 

LOST

75-77

 

 

  SURREY NATIONAL RESULTS 2019 – COUNTY TEAM COMPETITIONS

ROUND

DATE PLAYED

OPPOSITION

RESULT

JOHNS TROPHY WON TROPHY

Round Robin 10 Points for Win and 2 Points for each Rink Won

Game 1

1st JUNE

BERKSHIRE (home)

WON 115(3) – 111(3)

10 + 6 Points

Game 2

22nd JUNE

MIDDLESEX  (Home)

WON 150(6) – 84(0)

10 + 12 Points

Game 3

6th JULY

BUCKINGHAMSHIRE (Away)

WON 122(4) – 106(2)

10 + 8 Points

REGIONAL FINALS

13th JULY

HAMPSHIRE (Away)

WON 134-87

won on 5 rinks

SEMI FINALS

3rd AUGUST

LINCOLNSHIRE

(Leamington)

WON 122-105

FINALS

3rd AUGUST

WILTSHIRE

(Leamington)

WON 141- 89

WALKER CUP

1st Round

23rd JUNE

OXFORDSHIRE (Away)

LOST 32-53

AMY ROSE

1st Round

31st AUGUST

WILTSHIRE

(Leamington)

WON 35-16

2nd Round

(Last 16)

31st AUGUST

DEVON

(Leamington)

LOST 24-26