COUNTY COMP FINALISTS

SURREY COUNTY WOMEN’S BOWLING ASSOCIATION

COUNTY CHAMPIONSHIPS PRIZEWINNERS 2014

 

For photos of 2014 Winners Click Here

 

 

CHAMPIONSHIP

Winner:                       Carol McGrail (Shirley Park)

Runner Up:                 Sheila Seddon (Milford)

Semi-Finalists: Debbie Sarratt (Egham) and Sharmishta Patel (Sutton)

 

TWO WOOD SINGLES

Winner:                       Jackie Tytherleigh (Mayford Hall)

Runner-Up:                 Sharmishta Patel (Sutton)

Semi-Finalists: Di Double (Supreme) and Dee Moores (Wandilea)

 

UNBADGED SINGLES

Winner:                       Rosemary Edwards (Godstone)

Runner-Up:                 Janet McEntee (Albury)

Semi-Finalists: Jennifer Asten (Sutton) and Sue Markham (Woodbridge Hill)

 

PAIRS

Winners:                      Norma Beales and Pauline Clark (Egham)

Runners Up:                Carol Searle and Pat Bourne (Purley Bury)

Semi-Finalists: Pam Sarratt and Marjorie Cole (Old Coulsdon)

                                    and Liz Anderson and Debbie Souter                                (Southey)

TRIPLES

Winners:                      Kelly Jenkins, Debbie Sarratt and Pam Garden (Egham)

Runners Up:                Liz Anderson, Shan Maylin and Debbie Souter (Southey)

Semi-Finalists: Pat Patching, Jane Seymour and Lyn Donovan (Purley Ladies) and                                                             Sharmishta Patel, Maureen Vandrau and Margaret Smith (Sutton)

FOURS                                                   

Winners:                      Sharmishta Patel,Rosemary Cavilla,Maureen Vandrau and Margaret Smith (Sutton)

Runners Up:                Carol Searle, Margaret Gordon, Sheila Cable and Pat Bourne (Purley Bury)

Semi-Finalists: Jean Hunter, Gill Long, Lyn Bourne and Carole Cuell (Croydon)

and                               Mavis Hunter, Zoe Barnett, Diane Hannon and Jill Barnett (Cheam Ladies)

 

 

 

CHAMPION OF CHAMPIONS

Winner:                       Debbie Sarratt (Egham)

Runner Up:                 Kate Capon (North Sheen)

Semi-Finalists: Carol McGrail (Shirley Park) and Jackie Cornwell (Imber Court)

 

OFFICERS’ CUP

Winner:                       Christine Jenkins (Wandilea)

Runner Up:                 Ann Roll (Sutton)

Semi-Finalists: Janet Robins (Cranleigh) and Janet Exall (Old Coulsdon)

 

PALM TROPHY (under 31’s)

Winner:                       Rachel Winter (Egham)          Runner Up:     Sarah Poat (Knaphill)

 

SENIOR SINGLES  (Over 55’s)

Winner:                       Sharmishta Patel (Sutton)       Runner Up:     Shan Maylin (Southey)

 

SENIOR PAIRS (over 55’s)

Winners:                      Inger Newman and Norma Beales (Egham

Runners Up:                Jean Colvin (Sutton) and Lyn Donovan (Purley Ladies)

 

JUNIOR SINGLES (Under 25’s)

Winner:                       Kelly McCarthy (Egham)

Runner Up:     Katie Cumper (Woodbridge Hill)

 

JUNIOR PAIRS (Under 25’s)

Winners:                      Kelly McCarthy and Rachel Winter (Egham)

Runners Up:                Rose and Daisy Leach (Magdalen Park)

 

TOP CLUB                 Surrey Winners:          Egham

 

BENEVOLENT TWO WOOD TRIPLES

Winners:                      Liz Anderson, Shan Maylin and Debbie Souter (Southey)

 

INTER COUNTY ZONE  Zone 4

 

VICTRIX LUDORUM:         Sharmishta Patel (Sutton)